بهترین روش حذف صفحات سایت از نظر سئو

برخی افراد معتقدند هرچه تعداد صفحات سایت بیشتر باشد، از نظر سئو بهتر است و احتمال افزایش بازدید از موتورهای جستجو وجود دارد؛ در حالی که این تفکر کاملاً اشتباه است و نباید اجازه دهید تعداد صفحات بی‌کیفیت وب‌سایتتان افزایش یابد؛ اما اگر قصد دارید صفحات بی‌کیفیت سایتتان را حذف کنید، در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه بدون آسیب رساندن به سئو، صفحات بی‌کیفیت وب‌سایتتان را حذف کنید.

وقتی صفحه یا آدرسی از سایت خود را پاک میکنید، همراه با آن یک یا چند URL هم از سایت شما حذف میشود. با حذف این URL ها، صفحه ی خطای 404 جای آن ها را میگیرد. صفحات 404 پیامد های منفی برای کاربران شما و گوگل به همراه دارند، به همین دلیل باید برای از بین بردن آن ها دنبال راه حل های مفید و کاربردی باشید.

چگونه صفحه سایت را از گوگل حذف کنیم؟

چرا می خواهید صفحات خود را از ایندکس گوگل خارج کنید؟

اساساً اگر الگوریتم پاندای گوگل مقدار بسیاری صفحه مشابه یا مطلب جزئی و کوچک در سایت شما ثبت کرده است، امکان بروز مشکل وجود دارد.

بدون در نظر داشتن پاندا، اگر صفحه ای خیلی کم کیفیت باشد، ایندکس نمی شود یا در رنک قرار نمیگیرد، اما با وجود پاندا مقدار زیادی مطلب و صفحه کوچک باعث می شود که تمام سایت شما مورد مجازات قرار گیرد و رنک خود را از دست بدهد.

نمی خواهم در این مقاله زیاد وارد جزئیات شوم که چه چیزی باعث ایجاد مطالب سطح پایین و کم کیفیت می شود ، اما اجالتاً تعدادی مثال از مطالبی که باید به دنبالشان باشید آورده ام:

  • صفحات جستجو
  • اضافه کردن صفحات مرور
  • صفحات رده بندی محصولات
  • صفحات آرشیو مطالب

صادقانه از خودتان بپرسید “آیا این صفحه لیاقت ایندکس شدن در گوگل و کسب رنک را دارد؟”

اگر پاسختان منفی است، آن صفحه را از ایندکس خارج کنید.

مختصر و مفید به این معنی است که سایتی با 100 صفحه با کیفیت ، خیلی ارزشمندتر است (و این کار بصورت سیستماتیک باعث افزایش ترافیک جستجو شما می شود) نسبت به 10000 صفحه که پر از چرت و پرت است.

سایت خود را برای یافتن مطالب سبک و کم کیفیت جستجو کنید. خیلی خوب است که بدانیم گوگل در حال حاضر چه چیزی را در سایت ما ایندکس کرده است.

می توانید اینکار را با تایپ کردن این عبارت در صفحه جستجوی گوگل انجام دهید:

site:www.yoursite.com

خب حال به اینجا می رسیم که مطالب حذفی را شناسایی کرده‌اید، چگونه آن ها را حذف می کنید؟

چگونه صفحات سایت را از گوگل حذف کنیم؟

  • ریدایرکت 301 (redirect 301)
  • نو ایندکس کردن صفحات (noindex, follow)
  • حذف url از سایت و ایجاد کد خطای 404

روش اول: هنگامی که محتوای صفحات سایت مشابه و نزدیک به یکدیگر است، از ریدایرکت 301 استفاده می‌کنیم، در اولین مرحله بهترین صفحه در مورد آن موضوع را انتخاب می‌کنیم، سپس محتوای همه صفحات دیگر را با صفحه انتخاب شده ادغام کرده و بهبود می‌دهیم، در نهایت سایر صفحات مشابه را به صفحه اصلی انتخاب شده ریدایرکت 301 می‌کنیم.

روش دوم: هنگامی که سایت دارای صفحات ضعیف و کم کیفیت اما مرتبط با موضوع سایت است، از نوایندکس کردن استفاده می‌کنیم. این صفحات را نمی توان حذف کرد چون بودن آن‌ها لازم است اما از طرفی این صفحات، چندان باکیفیت و قوی نیستند.

روش سوم: هنگامی که صفحه‌ای از سایت برای کاربران سایت مفید و کاربردی نباشد یا با موضوع فعالیت سایت مرتبط نباشد یا از طرف کاربران اینترنتی سرچ نشود، آن URL حذف می شود. حذف کردن URL از داخل سایت به این معناست که روبات گوگل و کاربرانی که به آدرس قبلی مراجعه می‌کنند کد خطای 404 دریافت کنند. این موضوع باعث می‌شود که گوگل به مرور صفحه مورد نظر را از ایندکس خود خارج کند.

من فقط صفحات را در robot.txt بلاک می کنم آیا اینکار درست است؟

این کار اشتباهی است که بسیاری از افراد انجام می دهند.

بلاک کردن یک پوشه (مانند /search/ ) در robot.txt بخشی از کار (که بعدا به آن خواهم پرداخت) است اما درواقع نه تنها اولین گام نیست بلکه آخرین گام است.

بلاک کردن روبوت ها از دیدن پوشه های اصلی فقط به این معناست که آنها نمی توانند صفحه را بازبینی کنند (اینکار به آنها نمی گوید که صفحه موردنظر را حذف کن) و ممکن است به خوبی آدرس های سبک، منقضی، قدیمی را دور از دسترس ایندکس قرار دهید (و سایت خودتان را پایین بکشید).

پس اولین گام چیست؟

خروج صفحه، گام نخست: robot meta tag را در حالت noindex, follow قرار دهید.

اولین گام در خارج ساختن صفحه ای از ایندکس گوگل، اضافه کردن robot meta tag و تنظیم آن است لذا سایت شما فرمان بازدید عنکبوتی و دنبال کردن هر لینکی در آن صفحه را صادر می کند نه ایندکس کردن آن.

tag شبیه این است و باید در بخش صفحه قرار گیرد:

<“meta name=”robots” content=”noindex, follow>

در تئوری کار، حالت پیشفرض عنکبوت جستجوگر تحت هر شرایطی باید بصورت دنبال کردن تمامی لینک ها باشد، اما من معمولاً جهت اطمینان “follow” را اضافه می کنم.

من noindex tag را صفحات آرشیو سایتم قرار داده ام (غیر از صفحه‌ی اول). بنابراین به عنوان مثال، اگر ما نگاهی به سورس برای بررسی سئو‌ی صفحه 2 بیاندازیم در خط 18 تگ موردنظر را می بینیم:

جلوگیری از ایندکس شدن در گوگل

اضافه کردن تگ روبوت بایستی نخستین گام شما باشد، اما صفحه از ایندکس خارج نمی شود تا زمانیکه مجددا بازبینی شود. بنابراین چگونه می توان فرآیند را تسریع نمود؟

خارج سازی صفحه، گام دوم: تسریع کردن فرآیند با استفاده از ابزار وبمستر برای خارج ساختن دایرکتوری

اگر زمان دارید می توانید از ابزار وبمستر استفاده کنید و آدرس به آدرس چک کنید و فرآیند خارج‌سازی را تسریع کنید. قطعا تا زمانی که انجام کار راحت است باید هر دایرکتوری که مدنظر است (خصوصا شامل مطالب تکراری/سبک) را برطرف نمایید.

به عنوان مثال می توانید هرچیزی را با یک درخواست در مسیر زیر حذف کنید.

yourdomain.com/search/

روش کار در اینجا آمده است:

وارد ابزار وبمستر شوید و روی عبارت مسیر زیر کنید.
Google Index > Remove URLs > Create A New Removal Request

بعد از کلیک بر روی این کلید آدرس دایرکتوری مورد نظر را وارد نمایید. مانند: yourdomain.com/search و سپس روی continue کلیک نمایید. Remove Directory را از باکس کشویی انتخاب نمایید و سپس روی Submit Request کلیک کنید.

بعد از انجام دادن این مراحل گوگل هرچیزی در این مسیر را از ایندکس خود خارج می کند.

برای خارج ساختن صفحه ای خاص فقط کافیست روی آدرس کلیک کنید وfrom search results and cacheRemove page را انتخاب نمایید.

تگ روبوت در مرحله اول مطمئن می شود که چیزی ایندکس نشده است اما محض اطمینان …

خارج سازی صفحه، گام سوم: بلاک کردن دایرکتوری در robot.txt

مهم: تا زمانیکه صفحه کاملا از ایندکس خارج نشده است این مرحله را انجام ندهید. می توانید مجدداً از عبارت site:… در جستجوی گوگل استفاده کنید تا مطمئن شوید تمامی مطالب خارج شده اند.

site:yourdomain.com/search

زمانیکه مطلب خارج شد، می توانید از robot.txt استفاده کنید تا در آینده جلوی جستجوی هرچیزی در دایرکتوری مدنظر را بگیرید.

بنابراین برای بلاک کردن مسیر yourdomain/search بایستی این دستورات را در فایل robot.txt دنبال کنید:

User-agent: *

Disallow: /search/

User-agent به این معنی است که دستورالعمل برای تمامی روبوت‌ها (اسپایدرها) می باشد و ِ Disallow به این معنی است که روبوت نباید هیچ مطلبی را در این دایرکتوری جستجو کند.

شما می توانید از ابزار آدرس های بلاک شده در ابزار وبمستر گوگل استفاده کنید (Crawl > Blocked URLs) تا مطمئن شوید که دستور مورد نظر بدرستی کار می کند.

و این آن چیزی است که می خواهید!

با بیرون آمدن نسخه 4.0 پاندا اهمیت انجام این فرآیند و خارج ساختن صفحات اضافی از ایندکس گوگل، بیشتر به چشم می آید.

همین الآن اقدام کنید و صفحات بی‌کیفیت را از سایتتان حذف کنید. با مطالعۀ این مقاله و استفاده از راهکارهایی که ارائه شد، صفحات بی‌کیفیت وب‌سایتتان را طوری حذف کنید که به سئوی وب‌سایتتان آسیبی وارد نکند.

منابع: web24.ir و newseo.ir